(+48) 71 34 88 200

Wybierz swój język

logo bip

Wcag ikonka

wcag
wcag
wcag
wcag
wcag
wcag

PROJEKTY

Wdrożenie projektu badawczego

Osoba kontaktowa

mgr inż. Paweł Lewandowicz

telefon+48 71 34 88 149
  

PRASA WULKANIZACYJNA DO ŁĄCENIA NA GORĄCO TAŚM PRZENOŚNIKOWYCHO SZEROKOŚCI OD 1000 do 2250 mm

W związku z osiągnięciem satysfakcjonującego rozwiązania innowacyjnego różnych zespołów prasy wulkanizacyjnej do łączenia na gorąco taśm przenośnikowych
w wymiarach B – od 1000 do 2250 mm “Poltegor-Instytut” Instytut Górnictwa Odkrywkowego jest zainteresowany wdrożeniem przez przemysł opracowanego projektu badawczego konow-how p.t. “Prasa wulkanizacyjna do łączenia na gorąco taśm przenośnikowych o szerokości od 1000 do 2250 mm”

ATRYBUTY PROJEKTU

W Polsce w wielu gałęziach przemysłu, zwłaszcza przemysłu wydobywczego, powszechnie stosowany jest transport za pomocą przenośników taśmowych. Łączną długość taśm znajdujących się w eksploatacji w naszym kraju można oszacować na kilka tysięcy kilometrów. Aktualnie w procesie produkcyjnym taśm przenośnikowych uzyskujemy maksymalne odcinki taśmy rzędu 200-300 m. Istnieje więc konieczność wielokrotnego łączenia takich odcinków, w celu uzyskania wymaganej długości taśmy dla danego przenośnika, jak również podczas serwisowania jej uszkodzonych fragmentów. 
W praktyce łączenie taśm odbywa się na gorąco za pomocą pras wulkanizacyjnych. Należy podkreślić, że urządzenia te, dla zapewnienia wymaganej jakości połączenia, muszą zapewnić przede wszystkim równomierny rozkład temperatury oraz równomierny rozkład wymaganych nacisków w całym procesie łączenia taśm przenośnikowych.Wychodząc naprzeciw potrzebom rozwijającego się krajowego transportu taśmowego, w ramach projektów badawczych w “Poltegor-Instytut” Instytut Górnictwa Odkrywkowego przez wiele lat opracowywano i systematycznie doskonalono prasy wulkanizacyjne do łączenia taśm przenośnikowych o szerokości od 1000 do 2250 mm. Szczególne potrzeby łączenia taśm w tym wymiarze występują w kopalniach węgla brunatnego i kamiennego, gdzie stosowane są wielkogabarytowe ciągi transportowe. W wyniku tych wieloletnich prac i doświadczeń eksploatacyjnych uzyskano urządzenie bardzo dobrej jakości i funkcjonalności. Przykładowo wykonane przez “Poltegor-Instytut” prasy zachowują swoją funkcjonalność w eksploatacji nawet po wielu latach, przy standardowym ich wykorzystywaniu.